CNT u još jednom NATO projektu
Vodik je obećavajući obnovljivi izvor energije koji može pomoći u smanjenju emisija ugljika i ublažiti klimatske promjene. Međutim, trenutne metode proizvodnje vodika su centralizirane i uveliko se oslanjaju na fosilna goriva, što uzrokuje zagađenje okoliša. Morska voda pruža održivu i prikladnu sirovinu za elektrolizu i rješenje za proizvodnju zelenog vodika na licu mjesta; u kombinaciji s obnovljivim izvorom energije. Međutim, potrebno je riješiti njegove nedostatke, poput velike potrošnje energije, niske učinkovitosti pretvorbe, slabe trajnosti i onečišćenja elektroda, kako bi se široko koristio, posebno u vojnim primjenama gdje se moraju zadovoljiti zahtjevi za napajanjem na daljinu i specifične potrebe.
Na poziv prof.Sanjina Gutića sa Prirodnomatematičkog fakulteta u Sarajevu a motivisani zbog prethodno uspješno realizovanog projekta, u okviru istog NATO programa „Science for Peace and Security Programme“, pod nazivom „Optimizing Fuel Cell Catalyst Stability upon Integration with Reforming – OFICer“, CNT dalje nastavlja saradnju u oblasti istraživanja i razvoja. I ovaj kao i prošli put CNT učestvuje kao EndUser u projektu skupa sa INTERA Technology Park iz Mostara. U projekat su uključeni i naučnici iz Beograda i Ljubljane.
Ovaj put projekat se tiče istraživanja i razvoja prototipa elektrolizera „Osmosis-Assisted Seawater Electrolysis for Green Offshore Hydrogen Production – SeaCat“ koji se može koristiti za vojne i civilne svrhe. Projekat traje tri godine i treba da pruži studiju dokaza o konceptu inovativne elektrolize potpomognute osmozom koja obećava revolucionarnu otpornost elektroda na koroziju, poboljšanu izvedbu i selektivnost elektrohemijskih reakcija. Istraživanje će se usredotočiti i na temeljne i na primijenjene aspekte, uključujući poboljšanja u laboratoriju i realno testiranje pravog sistema elektrolize morske vode korištenjem poluindustrijskih alata.
Ishodi projekta imaju potencijal značajno unaprijediti održivu proizvodnju vodika, poboljšati energetsku sigurnost i pridonijeti globalnim naporima za ublažavanje klimatskih promjena. Ovo istraživanje može dovesti do razvoja novih tehnologija i procesa koji zadovoljavaju energetske zahtjeve vojne infrastrukture na kompaktan, jednostavan za korištenje, održiv i ekološki prihvatljiv način.